Skip to content

38 Hardwick DrTrenton, NJ 08638

Built 1957

Last Sale Price
$219,745
Last Sale Date
Aug 27, 2018

Property Information

Block105.07
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,184
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,200
30%
Improvement Value:$136,400
70%
Total Assessment$195,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,693+6.4%
2024$7,231+5.4%
2023$6,864+1.4%
2022$6,766+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$219,745

From:

To:

Sq Ft1,184DeedBook 6343, Page 1574Recorded10/6/2018

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 2941, Page 192

Property Sale

Sale
$130,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1957