Skip to content

68 Hardwick Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1959

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
May 28, 2020

Property Information

Block105.07
Lot59
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,166
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,200
27%
Improvement Value:$157,800
73%
Total Assessment$216,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,495+6.4%
2024$7,986+5.4%
2023$7,579+16.2%
2022$6,520+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,166DeedBook 6404, Page 1917Recorded6/1/2020

Property Sale

Sale
$203,000

From:

To:

Sq Ft1,184DeedBook 6229, Page 1910Recorded9/30/2015

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 4734, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1959