Skip to content

62 Sherbrooke RdTrenton, NJ 08638

Built 1957

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Oct 14, 1997

Property Information

Block105.07
Lot67
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,904
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,000
22%
Improvement Value:$198,700
78%
Total Assessment$254,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,017+6.4%
2024$9,416+5.4%
2023$8,937+1.4%
2022$8,810+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 3273, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1957