Skip to content

16 Sherbrooke RdTrenton, NJ 08638

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 20, 2023

Property Information

Block105.07
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,166
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
32%
Improvement Value:$124,100
68%
Total Assessment$182,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,912+6.6%
2024$6,482+1.4%
2023$6,390+1.4%
2022$6,299+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 3396, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1957