Skip to content

55 Hardwick Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1958

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jan 30, 2015

Property Information

Block105.08
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,134
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,800
33%
Improvement Value:$124,100
67%
Total Assessment$183,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,233+6.4%
2024$6,799+5.4%
2023$6,453+1.4%
2022$6,361+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,134DeedBook 6212, Page 142Recorded2/10/2015

Property Built

Built

Year Built: 1958