Skip to content

61 Hardwick DrTrenton, NJ 08638

Built 1959

Last Sale Price
$121,900
Last Sale Date
Mar 4, 1996

Property Information

Block105.08
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,630
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,200
33%
Improvement Value:$120,400
67%
Total Assessment$180,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,103+6.4%
2024$6,677+5.4%
2023$6,337+1.4%
2022$6,247+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$121,900
DeedBook 3083, Page 87

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 2695, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1959