Skip to content

25 Hardwick Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1958

Last Sale Price
$102,000
Last Sale Date
Aug 19, 1997

Property Information

Block105.08
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
31%
Improvement Value:$129,100
69%
Total Assessment$187,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,359+6.4%
2024$6,917+5.4%
2023$6,565+1.4%
2022$6,472+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 3228, Page 310

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1958