Skip to content

32 Stoneham RdTrenton, NJ 08638

Built 2019

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jun 24, 2020

Property Information

Block105.09
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,228
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
19%
Improvement Value:$320,600
81%
Total Assessment$394,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,520+6.4%
2024$14,588+5.4%
2023$13,847+1.4%
2022$13,649+447.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,228DeedBook 6408, Page 406Recorded7/13/2020

Property Built

Built

Year Built: 2019