Skip to content

80 Ewingville RdTrenton, NJ 08638

Built 2019

Last Sale Price
$433,880
Last Sale Date
Sep 25, 2019

Property Information

Block105.09
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,837
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,200
17%
Improvement Value:$357,300
83%
Total Assessment$431,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,971+6.4%
2024$15,953+5.4%
2023$15,141+1.4%
2022$14,926+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$433,880
Sq Ft2,837DeedBook 6384, Page 496Recorded10/15/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019