Skip to content

46 Stoneham RdTrenton, NJ 08638

Built 2018

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Apr 14, 2021

Property Information

Block105.09
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,260
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,800
14%
Improvement Value:$463,200
86%
Total Assessment$540,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,238+6.4%
2024$19,964-0.7%
2023$20,110+36.2%
2022$14,770+17.9%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000
Sq Ft3,260DeedBook 6442, Page 671Recorded5/25/2021

Property Built

Built

Year Built: 2018