Skip to content

1004 Whitehead Rd ExtTrenton, NJ 08638

Built 1972
Industrial

Last Sale Price
$3,549,500
Last Sale Date
Jul 30, 2019

Property Information

Block105
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningIP-1
Sq Footage---
Acreage6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,200,000
37%
Improvement Value:$2,064,000
63%
Total Assessment$3,264,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$128,373+6.4%
2024$120,670+5.4%
2023$114,534+1.4%
2022$112,902+73.8%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$3,549,500
DeedBook 6376, Page 396Recorded8/5/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$1,600,000
DeedBook 3559, Page 209

Property Sale

Sale
$1,500,000
DeedBook 2795, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1972