Skip to content

1012 Whitehead Rd ExtTrenton, NJ 08638

Built 2004
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 4, 2003

Property Information

Block105
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class10
Description1SS
Dwellings1
ZoningIP-1
Sq Footage---
Acreage3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,500
16%
Improvement Value:$1,320,300
84%
Total Assessment$1,567,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$61,662+6.4%
2024$57,962+5.4%
2023$55,014+1.4%
2022$54,230+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4618, Page 160

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook NaN, Page NaN