Skip to content

1009 Whitehead Rd Ext

Trenton, NJ 08638

Church/Charitable

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Oct 31, 1994

Property Information

Block105
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningIP-1
Sq Footage5,540
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$331,100
21%
Improvement Value:$1,239,100
79%
Total Assessment$1,570,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2002$1,050-13.8%
2001$1,218-38.2%
2000$1,970+128.6%
1999$862+173.9%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 2873, Page 116