Skip to content

125 Commerce AveTrenton, NJ 08638

Built 2006
Industrial

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jan 25, 2019

Property Information

Block105
Lot64
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage4,900
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,600
20%
Improvement Value:$277,700
80%
Total Assessment$347,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,659+6.4%
2024$12,840+5.4%
2023$12,187+1.4%
2022$12,013+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$445,000

From:

To:

Sq Ft4,900DeedBook 6357, Page 525Recorded2/5/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$510,000
DeedBook 5558, Page 2

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4736, Page 15