Skip to content

102 Winterwood AveTrenton, NJ 08638

Vacant Land

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jun 28, 2024

Property Information

Block105
Lot84
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$36,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,439+6.3%
2024$1,353+5.4%
2023$1,284+1.4%
2022$1,266+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 6561, Page 1435Recorded7/15/2024

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 6413, Page 1897Recorded9/15/2020

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

DeedBook 6242, Page 1021Recorded2/25/2016

Property Sale

Sale
$33,500
DeedBook 2605, Page 509