Skip to content

16 Ewingville Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1949

Owner
---
Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Sep 29, 2025

Property Information

Block107
Lot55
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,058
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,700
24%
Improvement Value:$162,800
76%
Total Assessment$214,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,436+6.4%
2024$7,930+5.4%
2023$7,527+1.4%
2022$7,420+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft2,058DeedBook 6604, Page 1898Recorded10/18/2025

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 4826, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1949