Skip to content

310-314 Fourth St

Trenton, NJ 08638

Built 1964
Commercial

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Nov 30, 2007

Property Information

Block109
Lot189
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage9,533
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,500
20%
Improvement Value:$384,200
80%
Total Assessment$477,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,788+6.4%
2024$17,661+5.4%
2023$16,762+1.4%
2022$16,524+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$575,000
DeedBook 5771, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1964