Skip to content

12 Irven StTrenton, NJ 08638

Built 1930

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Sep 1, 2021

Property Information

Block110
Lot206
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage760
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,100
48%
Improvement Value:$44,600
52%
Total Assessment$85,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,371+6.4%
2024$3,168+5.4%
2023$3,007+1.4%
2022$2,964+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$72,000
Sq Ft760DeedBook 6459, Page 1153Recorded10/6/2021

Property Built

Built

Year Built: 1930