Skip to content

1438 Parkside AveTrenton, NJ 08638

Built 1998
Public Property

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Apr 19, 1995

Property Information

Block118.01
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage6.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$804,000
5%
Improvement Value:$16,251,400
95%
Total Assessment$17,055,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2002$6,943-48.2%
2001$13,393-3.6%
2000$13,899+23.3%
1999$11,272+23.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$625,000
DeedBook 2930, Page 1