Skip to content

1470 Parkside Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1968
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2013

Property Information

Block118.01
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage13,592
Acreage9.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,440,000
24%
Improvement Value:$4,443,400
76%
Total Assessment$5,883,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$231,394+6.4%
2024$217,509+5.4%
2023$206,449+1.4%
2022$203,507+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968