Skip to content

1764 N Olden Ave Ext

Trenton, NJ 08638

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2018

Property Information

Block118.01
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,640
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,400
34%
Improvement Value:$183,100
66%
Total Assessment$278,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,953+6.4%
2024$10,296+5.4%
2023$9,773+1.4%
2022$9,633+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 5454, Page 47

Property Sale

SaleMulti
$5,000
DeedBook 3052, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1960