Skip to content

54 Pennwood Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Sep 24, 2018

Property Information

Block118.02
Lot77
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,177
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,800
32%
Improvement Value:$112,100
68%
Total Assessment$164,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,486+6.4%
2024$6,096+5.4%
2023$5,786+1.4%
2022$5,704+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$117,000

From:

To:

Sq Ft1,177DeedBook 6343, Page 76Recorded10/1/2018

Property Built

Built

Year Built: 1950