Skip to content

64 Pennwood Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1945

Last Sale Price
$150,201
Last Sale Date
Apr 13, 2010

Property Information

Block118.02
Lot82
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,178
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,400
33%
Improvement Value:$114,400
67%
Total Assessment$170,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,718+6.4%
2024$6,314+5.4%
2023$5,993+1.4%
2022$5,908+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$150,201
DeedBook 6049, Page 399

Property Sale

SaleMulti
$238,000
DeedBook 5239, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1945