Skip to content

29 Pennwood Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$103,250
Last Sale Date
Jun 20, 2001

Property Information

Block118.03
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,800
33%
Improvement Value:$101,200
67%
Total Assessment$151,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,939+6.4%
2024$5,582+5.4%
2023$5,299+1.4%
2022$5,223+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$103,250
DeedBook 4077, Page 124

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 2741, Page 33

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950