Skip to content

1479 Prospect StTrenton, NJ 08638

Built 2006
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 31, 2016

Property Information

Block118.04
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class10
Description2-3SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$372,000
13%
Improvement Value:$2,485,500
87%
Total Assessment$2,857,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$112,385+6.4%
2024$105,642+5.4%
2023$100,270+1.4%
2022$98,841+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$1,552,000
DeedBook 5346, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

SaleMulti
$1,100,000
DeedBook 4653, Page 9

Property Sale

Sale
$141,250
DeedBook NaN, Page NaN