Skip to content

1761 N Olden Ave Ext

Trenton, NJ 08638

Built 2023
Commercial

Last Sale Price
$682,800
Last Sale Date
Dec 19, 2019

Property Information

Block118.04
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,468
Acreage0.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,000
16%
Improvement Value:$887,000
84%
Total Assessment$1,061,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,729-20.0%
2024$52,179+152.7%
2023$20,650+1.4%
2022$20,356+2.7%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$682,800
Sq Ft5,468DeedBook 6391, Page 1076Recorded12/24/2019

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook NaN, Page NaN