Skip to content

1723 N Olden Ave Ext

Trenton, NJ 08638

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$940,000
Last Sale Date
Sep 11, 2017

Property Information

Block118.04
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,953
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
16%
Improvement Value:$738,100
84%
Total Assessment$876,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,457+6.4%
2024$32,389+5.4%
2023$30,742+1.4%
2022$30,304+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$940,000

From:

To:

DeedBook 6299, Page 1371Recorded9/12/2017

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 2888, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1960