Skip to content

49 Groveland AveTrenton, NJ 08638

Built 1954

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Oct 31, 2022

Property Information

Block122.01
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,248
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,700
19%
Improvement Value:$205,000
81%
Total Assessment$253,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,978+6.4%
2024$9,379+65.1%
2023$5,681+1.4%
2022$5,600+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,248DeedBook 6506, Page 1508Recorded11/15/2022

Property Sale

Sale
$48,500

From:

To:

Sq Ft832DeedBook 6348, Page 1067Recorded11/14/2018

Property Built

Built

Year Built: 1954