Skip to content

61 Groveland AveTrenton, NJ 08638

Built 1940

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
Dec 13, 2004

Property Information

Block122.01
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,125
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,400
29%
Improvement Value:$117,200
71%
Total Assessment$165,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,513+6.4%
2024$6,122+5.4%
2023$5,811+1.4%
2022$5,728+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$156,000
DeedBook 4963, Page 106

Property Sale

SaleMulti
$109,000
DeedBook 2575, Page 876

Property Built

Built

Year Built: 1940