Skip to content

9 Devon Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Jul 27, 2001

Property Information

Block128
Lot466
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,232
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,800
30%
Improvement Value:$112,800
70%
Total Assessment$160,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,316+6.4%
2024$5,937+5.4%
2023$5,635+1.4%
2022$5,555+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 4111, Page 207

Property Sale

SaleMulti
$84,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950