Skip to content

12 Lisbon AveTrenton, NJ 08638

Built 1974
Apartment

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Oct 3, 2014

Property Information

Block130
Lot426
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,428
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,100
21%
Improvement Value:$191,300
79%
Total Assessment$242,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,534+6.4%
2024$8,962+5.4%
2023$8,506+1.4%
2022$8,385+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,428DeedBook 6204, Page 955Recorded10/17/2014

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 3807, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1974