Skip to content

121 Buttonwood Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Oct 11, 2014

Property Information

Block132
Lot364
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,005
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
28%
Improvement Value:$100,700
72%
Total Assessment$139,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,494+6.4%
2024$5,165+5.4%
2023$4,902+1.4%
2022$4,832+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$75,000

From:

To:

Sq Ft1,005DeedBook 6207, Page 192Recorded11/24/2014

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950