Skip to content

105 Ardsley Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1948

Last Sale Price
$178,000
Last Sale Date
Jul 28, 2020

Property Information

Block136
Lot204
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage803
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,800
29%
Improvement Value:$117,400
71%
Total Assessment$165,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,497+6.4%
2024$6,107+5.4%
2023$5,797+6.1%
2022$5,464+66.2%
Property History

Property Sale

Sale
$178,000

From:

To:

Sq Ft803DeedBook 6414, Page 998Recorded9/17/2020

Property Sale

Sale
$65,000
Sq Ft803DeedBook 6394, Page 861Recorded1/22/2020

Property Built

Built

Year Built: 1948