Skip to content

120 Keswick Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1954

Last Sale Price
$283,000
Last Sale Date
Jul 27, 2023

Property Information

Block136
Lot258
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,152
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,500
30%
Improvement Value:$105,000
70%
Total Assessment$149,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,880+5.7%
2024$5,560+5.4%
2023$5,278+1.4%
2022$5,202+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$283,000
Sq Ft1,152DeedBook 6530, Page 1013Recorded8/4/2023

Property Sale

Sale
$72,000

From:

To:

Sq Ft768DeedBook 6271, Page 660Recorded12/19/2016

Property Built

Built

Year Built: 1954