Skip to content

126 Keswick Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1954

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jan 10, 2007

Property Information

Block136
Lot261
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,292
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
29%
Improvement Value:$112,600
71%
Total Assessment$158,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,246+6.4%
2024$5,871+5.4%
2023$5,572+1.4%
2022$5,493+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 5559, Page 95

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 3110, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1954