Skip to content

59 Browning Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 7, 2016

Property Information

Block139.01
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,756
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,600
25%
Improvement Value:$163,000
75%
Total Assessment$216,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,519+6.4%
2024$8,008+5.4%
2023$7,600+1.4%
2022$7,492+2.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$254,000

From:

To:

Sq Ft1,430DeedBook 6246, Page 1229Recorded4/13/2016

Property Sale

Sale
$107,000

From:

To:

Sq Ft861DeedBook 6218, Page 1249Recorded5/18/2015

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 6160, Page 499

Property Sale

SaleMulti
$130,100
DeedBook 4628, Page 172

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 2567, Page 810

Property Built

Built

Year Built: 1920