Skip to content

16 Hawthorne Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1933

Last Sale Price
$31,500
Last Sale Date
Dec 3, 2009

Property Information

Block139.02
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage560
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,300
56%
Improvement Value:$32,900
44%
Total Assessment$74,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,918+6.4%
2024$2,743+5.4%
2023$2,604+1.4%
2022$2,567+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$31,500
DeedBook 6030, Page 215

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 4282, Page 285

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1933