Skip to content

17 Woodland Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1905

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Oct 27, 2022

Property Information

Block139
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class37
Description2SF SEMI
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,398
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,600
19%
Improvement Value:$177,300
81%
Total Assessment$218,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,609+8.6%
2024$7,926+82.5%
2023$4,344+1.4%
2022$4,282+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$232,000
Sq Ft1,398DeedBook 6508, Page 150Recorded11/29/2022

Property Sale

Sale
$101,500

From:

To:

Sq Ft1,398DeedBook 6261, Page 310Recorded9/6/2016

Property Sale

Sale
$155,500
DeedBook 5108, Page 212

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4520, Page 276

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 3780, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1905