Skip to content

22-24 Brae Burn Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1930

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
May 31, 2023

Property Information

Block139
Lot71
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,410
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
34%
Improvement Value:$91,700
66%
Total Assessment$137,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,424+6.4%
2024$5,098+5.4%
2023$4,839+1.4%
2022$4,770+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,410DeedBook 6524, Page 1558Recorded6/2/2023

Property Built

Built

Year Built: 1930