Skip to content

40 Oak LnTrenton, NJ 08638

Built 1960
Other Exempt

Last Sale Price
$215,900
Last Sale Date
Sep 23, 2022

Property Information

Block143
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,418
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,100
22%
Improvement Value:$198,300
78%
Total Assessment$254,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$6,436+1.4%
2022$6,344+2.7%
2021$6,179+1.8%
2020$6,069-2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,900
Sq Ft1,418DeedBook 6505, Page 23Recorded10/28/2022

Property Built

Built

Year Built: 1960