Skip to content

1694 Pennington Rd

Trenton, NJ 08618

Vacant Land

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 2, 2023

Property Information

Block154
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,310
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$54,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,132-90.8%
2024$23,128+28.5%
2023$17,994+1.4%
2022$17,738+31.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft2,310DeedBook 6525, Page 1885Recorded6/19/2023

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 3828, Page 248

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook NaN, Page NaN