Skip to content

1826 Pennington RdTrenton, NJ 08618

Built 2016

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Oct 31, 2016

Property Information

Block161
Lot20.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,960
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,100
18%
Improvement Value:$214,600
82%
Total Assessment$261,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,293+6.4%
2024$9,675+5.4%
2023$9,183+1.4%
2022$9,052+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 6267, Page 1403Recorded11/9/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

SaleMulti
$85,167
DeedBook 5704, Page 58