Skip to content

182 Louisiana Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1964

Last Sale Price
$301,500
Last Sale Date
Jul 24, 2024

Property Information

Block165
Lot207
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,454
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
30%
Improvement Value:$123,200
70%
Total Assessment$175,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,891+6.4%
2024$6,477+5.4%
2023$6,148+1.4%
2022$6,060+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$301,500
Sq Ft1,454DeedBook 6575, Page 449Recorded11/20/2024

Property Built

Built

Year Built: 1964