Skip to content

187 Browning AveTrenton, NJ 08638

Built 2006

Last Sale Price
$132,500
Last Sale Date
Nov 22, 2005

Property Information

Block167
Lot159.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,806
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,800
20%
Improvement Value:$230,900
80%
Total Assessment$287,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,315+6.4%
2024$10,636+5.4%
2023$10,095+1.4%
2022$9,952+2.7%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

SaleMulti
$132,500
DeedBook 5235, Page 91