Skip to content

145 King AveTrenton, NJ 08638

Built 2004

Last Sale Price
$244,900
Last Sale Date
Aug 26, 2004

Property Information

Block167
Lot173.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,656
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
23%
Improvement Value:$166,400
77%
Total Assessment$217,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,542+6.4%
2024$8,030+5.4%
2023$7,622+1.4%
2022$7,513+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$244,900
DeedBook 4886, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 2004