Skip to content

281 Upland AveTrenton, NJ 08638

Built 1963

Last Sale Date
May 11, 1981

Property Information

Block184
Lot236
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,156
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
25%
Improvement Value:$162,100
75%
Total Assessment$216,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,499+6.4%
2024$7,989+5.4%
2023$7,583+1.4%
2022$7,475+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2160, Page 400

Property Built

Built

Year Built: 1963