Skip to content

178 Hollowbrook Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 27, 2013

Property Information

Block188
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,118
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
36%
Improvement Value:$109,100
64%
Total Assessment$170,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,714+6.4%
2024$6,311+5.4%
2023$5,990+1.4%
2022$5,905+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960