Skip to content

124 Honeysuckle DrTrenton, NJ 08638

Built 1996

Last Sale Price
$374,000
Last Sale Date
Nov 1, 2021

Property Information

Block193.01
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,906
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,500
30%
Improvement Value:$203,400
70%
Total Assessment$289,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,402+6.4%
2024$10,718+5.4%
2023$10,173+1.4%
2022$10,028+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$374,000
Sq Ft1,906DeedBook 6465, Page 696Recorded11/29/2021

Property Sale

Sale
$269,000

From:

To:

Sq Ft1,828DeedBook 6348, Page 120Recorded11/8/2018

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 6075, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1996