Skip to content

102 Tulip LnTrenton, NJ 08638

Built 1995

Last Sale Price
$196,000
Last Sale Date
Sep 23, 2016

Property Information

Block193.01
Lot127
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page19.1

Building Details

Building Class35
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningRTH
Sq Footage1,400
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
30%
Improvement Value:$128,900
70%
Total Assessment$182,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,193+6.4%
2024$6,762+5.4%
2023$6,418+1.4%
2022$6,327+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$196,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 6263, Page 1169Recorded9/29/2016

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook 5143, Page 138

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4434, Page 242

Property Sale

Sale
$155,500
DeedBook 4280, Page 36

Property Sale

Sale
$118,740
DeedBook 3763, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1995