Skip to content

104 Tulip LnTrenton, NJ 08638

Built 1999

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
May 26, 2010

Property Information

Block193.01
Lot128
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page19.1

Building Details

Building Class35
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningRTH
Sq Footage1,432
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,100
29%
Improvement Value:$130,300
71%
Total Assessment$184,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,252+6.4%
2024$6,817+5.4%
2023$6,471+1.4%
2022$6,378+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 6057, Page 852

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 4904, Page 282

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3806, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1999